ورزش بروز
0

آیا شما اندام نچرال دارید؟ باید بیشتر تمرین کنید

نچرال
بازدید 251

برخی افراد به صورت ژنتیکی از فیزیک و متابولیسم مناسب برای انجام ورزش بدنسازی برخوردار هستند. این افراد به طور عامل به عنوان “طبیعی” شناخته می‌شوند. برنامه بدنسازی طبیعی یا نچرال برای این گروه از افراد مناسب است و آنها باید با تنظیم تمرینات مناسب، سعی کنند حداکثر استفاده از پتانسیل بدن خود را به عمل آورند.

تفاوت تمرینات ورزشکاران نچرال و غیرنچرال

بسیاری از افراد باور دارند که رشد بیشتر عضلات در ورزشکاران نچرال، با استراحت بیشتر، تمرینات کمتر و سبک‌تر رخ می‌دهد. این فرضیه برای بسیاری ممکن است درست باشد، اما افرادی که به دنبال بدنسازی نچرال هستند، در این قاعده قرار نمی‌گیرند.

به عنوان مثال، روتینی که شامل ۳ جلسه تمرین و ۳ جلسه استراحت است، ممکن است باعث افزایش سرعت رشد عضلات در بسیاری از ورزشکاران شود. اما همانطور که گفته شد، این برنامه قابل اعمال برای بدنسازی نچرال نیست. در ادامه، به بررسی دلایل علمی این باور خواهیم پرداخت.

دو عامل تأثیرگذار در تنظیم برنامه بدنسازی نچرال

برای تعیین نحوه تنظیم برنامه بدنسازی نچرال، تحقیقات فراوانی انجام شده است. در نتایج این تحقیقات، دلایل متعددی برای طراحی تمرینات مناسب برای این گروه از ورزشکاران بدست آمده است. در ادامه، قصد داریم به طور خلاصه و مفید، دو مورد از مهمترین این عوامل را توضیح دهیم.

۱- آزادسازی سایتوکاین‌ها

با افزایش فعالیت بدنی و انجام تمرینات بیشتر، می‌توانیم شاهد آزادسازی بیشتر سایتوکاین‌ها در بدن باشیم. افزایش سایتوکاین‌ها در بدن، بهبود سرعت ریکاوری را تسریع می‌کند. با این حال، باید توجه داشت که تناسب و شدت تمرینات به درستی تنظیم شود. انجام تمرینات مکرر همچنین می‌تواند بهبود روند ریکاوری را تسهیل کند.

بیشتر بخوانید  منابع غذایی برتر برای کربوهیدرات در بدنسازی

۲- سازگاری بدنی

در هر فعالیتی که انجام می‌دهید، در نهایت به پیشرفت خود در آن زمینه کمک می‌کنید. اما هرچه میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و زمان ریکاوری خود را بهبود دهید، در این مورد بهتر خواهید شد. مکانیزم بدن انسان به گونه‌ای است که با هر شرایطی سازگاری پیدا می‌کند. به این معنی که هر چه فعالیتی را بیشتر تمرین کنید، بدن شما برای انجام دفعات بعدی آن، آماده‌تر خواهد بود. در حوزه بدنسازی نچرال، باید به این نکته توجه کنید که آمادگی قبلی باعث تطابق بیشتر و کاهش فشار می‌شود. بنابراین، تغییر و تنوع در برنامه تمرینی خود بسیار مهم است تا از وقوع یکنواختی جلوگیری کنید.

بدنسازی نچرال نیازمند مدیریت زمانی پیچیده‌ای است که باید توسط متخصصان مجرب در این زمینه نظارت شود.

تأثیر تمرین مکرر برای بدنسازی نچرال

شاید از بسیاری شنیده باشید که کلید پیشرفت در بدنسازی نچرال در تمرین مکرر مختصر می‌شود. اما تمرین مکرر به معنای تنها تکرار یک تمرین خاص نیست. این به معنای افزایش تعداد جلسات تمرینی در کنار حفظ تنوع و عدم تکرار عضلات است. می‌توانید یک عضله را یک بار در هفته تمرین کنید و در عین حال روزانه جلسات تمرینی متنوع دیگری را داشته باشید. توجه به این نکته بسیار مهم است که برخی عضلات به صورت غیرمستقیم و به عنوان عضلات کمکی در هنگام انجام تمرینات درگیر می‌شوند.

به عنوان مثال، در حین انجام تمرینات سینه، تمرکز شما بر روی عضلات این ناحیه است، اما در عین حال عضلات پشت شما نیز درگیر شده و متحمل فشار می‌شوند. این نکته بسیار مهم است و باید در زمان تنظیم برنامه تمرینی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. ورزشکارانی که تمایل به بدنسازی بدون دوپینگ دارند، باید حتماً زیر نظر مستقیم یک متخصص قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید  ۳ روزه لاغر شوید!

اهمیت برنامه‌ریزی تمرین مکرر در حوزه بدنسازان نچرال دو چندان است. عضلاتی که به صورت جانبی درگیر تمرین می‌شوند، باید با دقت کافی در برنامه بدنسازی نچرال گنجانده شوند.

در حوزه بدنسازی، موارد و موضوعاتی که برای افرادی که با مصرف هورمون‌های رشد به بدنسازی می‌پردازند، مورد توجه قرار می‌گیرند. اما در حوزه بدنسازی نچرال نیز، این مسائل و موضوعات همچنان مورد توجه قرار می‌گیرند اما از منظری متفاوت. باید به خاطر داشته باشید که این تفاوت‌ها برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برای بهره‌برداری بهتر از یک برنامه بدنسازی نچرال، بهترین راه مشورت گرفتن از متخصصان این حوزه است.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *