ورزش بروز
0

خطرات و مزایای قرص های کافئین برای کاهش وزن

Caffeine pills for weight loss
بازدید 16

شما ممکن است از قرص‌های حاوی کافئین استفاده کنید تا به مشکلاتی مانند خواب‌آلودگی در طول روز، ادامه فعالیت، کاهش وزن یا بیدار ماندن در هنگام امتحان‌ها کمک کنید. این قرص‌ها حاوی کافئین هستند که به شما کمک می‌کند در زمان خواب‌آلودگی یا خستگی بیدار و هوشیار باشید. اما آیا قرص کافئین برای لاغری نیز تاثیرگذار است؟

بسیاری از افراد برای مصرف کافئین از قهوه یا چای استفاده می‌کنند و برخی از افراد از قرص کافئین استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است کافئین را در مکمل‌های غذایی نیز بیابید. میزان کافئین موجود در یک فنجان معمولی قهوه تقریباً ۱۰۰ میلی‌گرم، در یک فنجان چای سیاه حدود ۵۰ میلی‌گرم و در یک قرص معمولی تقریباً ۱۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم است.

آیا قرص‌های کافئین به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

قرص‌های حاوی کافئین می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کنند، اما باید توجه داشت که تنها مصرف قرص کافئین کافی نیست. قرص کافئین با کاهش اشتها، افزایش سوزاندن کالری، افزایش متابولیسم، تسریع فرآیند لیپولیز (تجزیه چربی) و… می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

با این حال، با گذشت زمان، به نظر می‌رسد که بدن افرادی که مصرف مداوم کافئین دارند، نسبت به این قرص مقاومت ایجاد می‌کند و اثر آن بر کاهش چربی و افزایش متابولیسم کاهش می‌یابد. کافئین اصلی‌ترین عملکرد خود را با مسدود کردن گیرنده‌های آدنوزین در مغز دارد. آدنوزین معمولاً با اتصال به این گیرنده‌ها، از ترشح مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین جلوگیری می‌کند که باعث افزایش هوشیاری و بیداری می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که با مصرف مداوم کافئین، بدن به آن عادت می‌کند و در نتیجه اثر آن بر بدن کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر قصد لاغری با استفاده از کافئین را دارید، باید هر دو هفته یکبار استفاده را قطع کنید و سپس دوباره با دوز جدید شروع کنید تا شاید کافئین دوباره تاثیر خود را در بدنتان نشان دهد. مهم است به این نکته توجه کنید که قرص‌های کافئین معمولاً شامل کافئین خالص نیستند.

بیشتر بخوانید  راهکارهای مهم و پرطرفدارترین رژیم های سال ۲۰۱۹

مصرف پودر کافئین خالص یک ماده بسیار خطرناک است. حتی مصرف حجم کوچکی از این ماده (حاوی تقریباً ۱۲۰۰ میلی‌گرم کافئین) می‌تواند عوارض سمی شامل تشنج را ایجاد کند. با این حال، سازمان غذا و دارو با نظارت بر شرکت‌های تولیدکننده قرص‌های کافئین، از ایمنی مردم در برابر استفاده از قرص‌هایی که از کافئین خالص یا غلیظ در تولید آن‌ها استفاده شده باشد، محافظت می‌کند.

آیا قرص‌ کافئین امن برای لاغری است؟

استفاده از قرص‌های کافئین برای لاغری ممکن است در برخی افراد مشکلاتی ایجاد کند. برای افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به اثرات کافئین دارند، مصرف این قرص‌ها و سایر منابع کافئینی ممکن است باعث واکنش‌های غیرمطلوب شود.

به همین دلیل، پزشکان توصیه می‌کنند گروه‌های زیر از مصرف قرص کافئین خودداری کنند:

افراد حساس به اثرات کافئین خانم‌های باردار یا شیرده خانم‌هایی که قصد بارداری دارند افرادی که دچار بیماری فشار خون بالا، بیماری قلبی یا بیماری رفلاکس معده هستند کودکان و نوجوانان افرادی که به طور منظم از سردرد میگرنی رنج می‌برند آیا استفاده از قرص کافئین برای کاهش وزن در تمام گروه‌های سنی توصیه می‌شود؟

استفاده از قرص کافئین در کودکان زیر ۱۴ سال توصیه نمی‌شود. در رده سنی ۱۴ تا ۱۷ سال، دوز توصیه شده برای کافئین ۱۰۰ میلی‌گرم است. برای افراد مسن، دوز توصیه شده روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم است. همچنین، باید به خاطر داشت که مصرف قرص‌های کافئین تأثیری بر متابولیسم کلسیم دارد و ممکن است در افراد مسن به ضعف استخوان منجر شود.

چگونه از قرص کافئین برای لاغری استفاده کنیم؟

برای استفاده از قرص‌های کافئین به منظور لاغری، باید دستورالعمل مربوط به مصرف هر محصول را رعایت کنید. در هنگام استفاده، باید به نشانه‌های مصرف بیش از حد قرص کافئین توجه کنید. افرادی که حساسیت بیشتری نسبت به اثرات کافئین دارند، ممکن است نیاز به کاهش دوز یا استفاده از محصولات با غلظت کمتر داشته باشند.

همچنین، بهتر است دوز توصیه شده را بیشتر از حد مصرف نکنید. حتی در افرادی که تحمل کافئین بالایی دارند، مواد دیگر موجود در قرص‌ها ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشند.

بیشتر بخوانید  راهکارهایی برای تعهد در رژیم غذایی

عوارض قرص لاغری کافئین چیست؟

همانند سایر محصولات حاوی کافئین، قرص‌های لاغری کافئین نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، به خصوص اگر مصرف آنها بیش از حد معمول باشد.

برخی از عوارض جانبی قرص لاغری کافئین شامل موارد زیر است:

رفلاکس اسید اضطراب اسهال سرگیجه تشنگی زیاد سردرد بیخوابی حالت تهوع ضربان قلب تند لرزش فلج خواب ناراحتی استفراغ

مصرف بیش از حد قرص کافئین چه ضررهایی دارد؟

مصرف بیش از حد قرص کافئین می‌تواند عوارض جدی داشته باشد و در موارد شدید حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

مصرف بیش از حد قرص لاغری کافئین شامل علائم زیر است:

ضربان نامنظم قلب ضربان قلب بسیار سریع لرزش یا تشنج عضلانی شدید استفراغ عدم تمرکز

قرص کافئین با چه داروهایی تداخل دارد؟

قرص‌های کافئین همچنین می‌توانند باعث تداخل با داروهای خطرناک شوند، به ویژه در افرادی که از داروهای تجویزی برای بیماری‌های زیر استفاده می‌کنند: فشار خون بالا بیماری کلیوی بیماری قلبی به جز قرص کافئین، راه‌های دیگری نیز برای کاهش وزن با استفاده از کافئین وجود دارند.

یکی از این راه‌ها استفاده از چای سبز است که بهترین جایگزین برای مصرف کافئین است و همراه با مزایای سلامتی زیادی می‌باشد. چای سبز از نظر رژیم غذایی حاوی انواع پلی‌فنول‌های آنتی‌اکسیدانی مانند فلاونوئیدها و کاتچین‌ها است.

این ترکیبات شیمیایی می‌توانند رادیکال‌های آزاد تخریب کننده را کاهش داده و سلول‌ها را در برابر آسیب محافظت کنند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز با کاهش رادیکال‌های آزاد، به کاهش پیری پوست، پیشگیری از بروز بیماری‌های التهابی مانند سرطان و دیابت نوع ۲ کمک می‌کنند. مقدار کافئین موجود در یک فنجان چای سبز حدود ۴۰ میلی‌گرم است، اما به دلیل نداشتن طعم تلخ قهوه، چای سبز بسیار محبوب است.

همچنین، چای سبز حاوی آمینو اسید L-theanine است که فعالیت انتقال دهنده عصبی GABA را افزایش می‌دهد و اضطراب را کاهش می‌دهد. همچنین، چای سبز تولید دوپامین را افزایش می‌دهد و امواج آلفا را در مغز تنظیم می‌کند، که باعث آرامش و آرامش ذهن می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که ترکیب کافئین و L-theanine با هم تأثیر هم‌افزایی دارند و باعث بهبود عملکرد مغز می‌شوند.

بیشتر بخوانید  راهکارهای لاغر شدن و تقویت اراده در کاهش وزن

کافئین به تنهایی می‌تواند عملکرد مغز، خلق و خو، زمان واکنش و حافظه را بهبود بخشد. تمام این مزایا چای سبز را به یک نوشیدنی فوق‌العاده تبدیل کرده است. میزان کافئین موجود در یک فنجان ۸ اونسی قهوه بین ۵۰ تا ۱۳۵ میلی‌گرم است. کمیت کافئین در قهوه به وابستگی به میزان تفت دادن دانه‌های قهوه است، بدین معنی که دانه‌های کم‌تفت دارای مقدار بیشتری کافئین هستند.

بو دادن قهوه باعث سوختن کافئین می‌شود و به دانه‌ها رنگ تیره و طعم تلخ می‌بخشد. تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین تأثیر موقتی در کاهش چربی و وزن دارد؛ اما قهوه می‌تواند از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری کند. برخی از این بیماری‌ها شامل آلزایمر، فسردگی، سیروز کبدی، سرطان کبد، بیماری پارکینسون و دیابت نوع ۲ است. در جالب است بدانید که مصرف ۴ تا ۵ فنجان قهوه در روز با افزایش طول عمر مرتبط است.

قهوه از طریق فرآیندهای متابولیک و سوزاندن چربی در بدن تأثیر می‌گذارد. افرادی که در طول روز قهوه می‌نوشند، معمولاً ۱۲ تا ۱۶ درصد طول عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند. یک عامل دیگر این است که قهوه دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است، مشابه چای سبز. از طرف دیگر، لازم به ذکر است که قرص کافئین تأثیر زیادی در لاغری ندارد.

بهتر است به جای تکیه بر قرص لاغری کافئین، به دنبال رژیم غذایی مناسب و سالم باشید. قرص‌های لاغری بدون رژیم و ورزش تأثیر دائمی نخواهند داشت. اگر باز هم تمایل به استفاده از قرص کافئین دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.