ورزش بروز
0

آیا بدنسازی کوتاهی قد به همراه دارد؟

Bodybuilding and short stature
بازدید 154

تمرینات با وزنه، به عنوان بخش اصلی و بنیادی هر برنامه تمرینی، نقش مهمی را در دستیابی به هدف‌های مختلف تمرین دارند. برای شما که هدفتان کاهش وزن، افزایش وزن، عضله‌سازی یا حفظ فرم بدن است، اضافه کردن تمرینات با وزنه به برنامه تمرینی روزانه به شما در رسیدن به این هدف‌ها کمک خواهد کرد. ممکن است جوانان، نوجوانان و والدین آن‌ها نگران تأثیر منفی تمرینات بدنسازی بر کوتاهی قد باشند.

رابطه بدنسازی و کوتاهی قد

در دهه ۱۹۰۰، وقتی وزنه زدن به مد و رایجی رسید، اطلاعات کمی درباره تأثیرات آن بر بدن موجود بود. علم ورزش هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار داشت و بسیاری از شایعات بدون پشتوانه علمی درباره وزنه زدن شکل گرفت. یکی از این شایعات این بود که بدنسازی به قد آسیب می‌رساند، اما مطالعات نشان داده‌اند که این تنها یک اسطوره است.

صفحات رشد، یا به عبارت دیگر صفحات اپیفیزیال،

قسمت‌هایی از استخوان‌ها در انتهای آن‌ها هستند که در رشد استخوان‌ها در کودکان و نوجوانان نقش دارند. این صفحات غضروفی در طول دوران کودکی تقسیم و مجدداً تولید می‌شوند و به تولید استخوان جدید کمک می‌کنند. این فرآیند تولید مجدد صفحات رشد در نهایت زمانی که انسان به قد نهایی خود می‌رسد، متوقف می‌شود. این فرآیند معمولاً تا سن ۱۶ سالگی در دختران و تا سن ۱۸ سالگی در پسران ادامه دارد. با این حال، نگرانی‌ها درباره آسیب دیدن صفحات رشد و اثر تمرینات با وزنه بر روی مفاصل، استخوان‌ها و در نهایت قد نهایی، برخی از مردم را نگران کرده است.

در یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۰ توسط محققان دانشگاه کانزاس و واشنگتن، تأثیر بدنسازی بر کوتاهی قد و هورمون‌ها بررسی شد. در این مطالعه، تمرینات با وزنه با افزایش ترشح هورمون تستوسترون مرتبط شد. اگرچه تستوسترون نقشی در رشد استخوان، توسعه عضلات و رشد نهایی قد دارد، اما تأثیر آن بر رشد قد مورد بحث قرار گرفته است. در این باره، دکتر Avery Faigenbaum از دانشگاه ماساچوست، که یک متخصص بدنسازی است، می‌گوید که بدنسازی قد را کوتاه نمی‌کند. او بیان می‌کند که در مورد ارتباط بین تمرینات با وزنه، توقف رشد و کوتاهی قد در کودکان و بزرگسالان، افراد به طور نادرست و کج‌فهمی عمل کرده‌اند. او توصیه می‌کند که تغذیه سالم و تمرین منظم به افراد اجازه داده شود تا به قد نهایی خود برسند. افرادی که تغذیه ناسالم و بد دارند، ممکن است با توقف رشد قد مواجه شوند.

بیشتر بخوانید  10 برنامه تمرینی فیتنس حرفه ای مردان هایپرتروفی عضلانی

بدنسازی باعث کوتاهی قد نمی‌شود

به عبارتی دیگر، تمرینات با وزنه بر روی رشد قد تأثیر منفی ندارد. Betsy Keller، استاد کالج ایتاکا، اظهار می‌کند که گفته‌های دکتر Faigenbaum ممکن است درست باشند، زیرا مطالعاتی که درباره تأثیر تمرینات با وزنه بر روی رشد قد انجام شده‌اند، ممکن است بر روی گروه محدودی از ورزشکاران یا یک نوع ورزش مشخص تمرکز کرده باشند. به عنوان مثال، در ورزش ژیمناستیک، که افراد کوتاه قد در آن موفق‌تر هستند، مطالعاتی انجام شده است. همچنین، در سال ۲۰۰۸، یک تحقیق اثر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد را گزارش کرده است.

بدنسازی قد را کوتاه نمی‌کند!

در پاسخ به این سوال مهم، Darren Beattie، مربی فیتنس، می‌گوید که هیچ تحقیق معتبری درباره تأثیر منفی تمرینات با وزنه بر روی رشد قد اعلام نشده است. آمریکا کالج طب ورزش و انجمن فیزیولوژی ورزشی کانادا باور دارند که تمرینات مقاومتی، اگر به درستی، با استفاده از وسایل استاندارد و در محیط مناسب انجام شوند، کاملاً ایمن و بدون آسیب هستند. او ادامه می‌دهد که فشار تمرینات مختلف بر روی مفاصل متفاوت است. فشار تمرینات شنا در سوئدی ۶۰ درصد وزن است، که با فشار تمرینات کوهنوردی و بارفیکس برابر است. تمرینات پرشی فشاری ۶ برابر وزن بدن و تمرینات سرعتی فشاری ۳ برابر وزن بدن بر مفاصل ایجاد می‌کنند. این مطلب ذکر می‌شود در حالی که فشار وارده ناشی از تمرینات با دمبل یا هالتر قابل مقایسه با فشار تمرینات مذکور نیست، مگر اینکه با چند سال تمرین مداوم و منظم صورت گیرد.

بیشتر بخوانید  تمرینات ترکیبی یا تمرینات ایزوله؟

براساس نتایج یک تحقیق در سال ۲۰۱۰

باور غلط تأثیر منفی تمرینات بدنسازی بر رشد قد کودکان رد شد. این مطالعه بر اساس بررسی ۶۰ سال داده‌های مربوط به کودکان و تمرینات با وزنه انجام شده است و نتیجه نشان داد که بدنسازی نه تنها ضرری ندارد، بلکه مفید نیز است و باعث کوتاهی قد نمی‌شود. افسانه دیگری که وجود دارد این است که عضله‌سازی در سنین پایین می‌تواند رشد را متوقف کند. با این حال، تحقیقات بسیار روشن نشان می‌دهد که وزنه‌زدن تأثیری منفی بر رشد ندارد. به واقع، بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ در حوزه اندوکرینولوژی ورزشی، وزنه‌زدن می‌تواند اسکلت را تقویت کرده و به جلوگیری از آسیب‌ها کمک کند. بنابراین، همه این افسانه‌ها درباره بدنسازی و رشد بی‌اساس هستند و تحقیقات نشان می‌دهند که تمرینات با وزنه برای رشد مضر نیستند.

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *