ورزش بروز
0

چگونه رژیم غذایی سم‌زدایی عمل می‌کند و چه اثری در کاهش وزن دارد؟

Young woman drinking healthy detox
بازدید 112

در حال حاضر، رژیم‌های سم‌زدایی به طور گسترده‌ای مورد توجه قرار گرفته‌اند. این رژیم‌ها ادعا می‌کنند با رعایت آن‌ها، خون شما تمیز می‌شود و مواد سمی و ضرر‌زا از بدنتان حذف می‌شوند. با این حال، هنوز کاملاً مشخص نیست که رژیم‌های سم‌زدا چگونه توانایی انجام این عمل را دارند، مواد مخصوصی را دقیقاً که قرار است حذف کنند و آیا واقعاً موثر هستند یا خیر. در ادامه، قصد داریم به بررسی دقیق رژیم‌های سم‌زدایی و تأثیر آن‌ها بر سلامت بدن بپردازیم.

رژیم سم‌زدایی یا سم‌زدا

به طور عمومی به یک دوره کوتاه مدت اشاره دارد که برای از بین بردن مواد سمی در بدن طراحی شده است. این رژیم معمولاً شامل دوره‌هایی از روزه‌داری به همراه برنامه غذایی محدود به میوه، سبزیجات، آبمیوه و آب است. همچنین، در رژیم سم‌زدا گاهی از گیاهان، انواع چای، مکمل‌ها و پاک‌کننده‌های روده نیز استفاده می‌شود. این رژیم به عنوان یک روش موقت برای تمیز کردن بدن از مواد زائد و سمی شناخته می‌شود.

رژیم سم‌زدایی ادعا می‌کند که با استفاده از روزه‌داری، به اندام‌های بدن استراحت می‌دهد و روده را برای از بین بردن مواد سمی تحریک می‌کند. این رژیم ادعا می‌کند که مواد سمی را از طریق ادرار و تعرق بدن زدوده و گردش خون را بهبود می‌بخشد. همچنین، این رژیم معتقد است که با تامین مواد مغذی سالم، به بهبود مشکلات مختلف سلامتی مانند چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های خودایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می‌کند.

با این حال، تحقیقات درباره رژیم‌های سم‌زدایی بسیار محدود است و تعداد مطالعات قابل قبول در این زمینه کم است. همچنین، نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که بهترین روش برای لاغری، کاهش وزن پایدار و سالم است که به صورت آهسته و پیوسته انجام شود.

روش‌های مختلفی برای انجام رژیم سم‌زدایی وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند از روزه‌داری مطلق تا تغییرات ساده در رژیم غذایی شامل گردند.

بیشتر رژیم‌های سم‌زدایی حداقل یکی از روش‌های زیر را شامل می‌شوند:

 • روزه گرفتن به مدت ۱ تا ۳ روز، در این روش مدتی را صرف روزه‌داری کرده و از مصرف غذا خودداری می‌کنید.
 • نوشیدن آبمیوه و سبزیجات تازه، اسموتی، آب و چای. در این روش، میوه‌ها، سبزیجات تازه، اسموتی‌ها و مایعاتی مانند آب و چای به عنوان غذای اصلی مصرف می‌شوند.
 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو. این روش شامل مصرف مایعات خاصی است که برای تمیز کردن بدن و از بین بردن مواد سمی مفید هستند.
 • حذف کردن غذاهایی که مقدار زیادی فلزات سنگین، آلاینده و آلرژن دارند. در این روش، غذاهایی که ممکن است حاوی مواد آلاینده باشند، از رژیم غذایی حذف می‌شوند.
 • مصرف مکمل‌ها. برخی از رژیم‌های سم‌زدایی شامل استفاده از مکمل‌های ویتامینی، مواد معدنی و مکمل‌هایی به منظور تقویت بدن می‌شوند.
 • پرهیز از تمام غذاهای حساسیت‌زا. در این روش، غذاهایی که ممکن است باعث بروز حساسیت در برخی افراد شوند، از رژیم غذایی حذف می‌شوند.
 • استفاده از انواع ملین‌ها و پاک‌کننده‌های روده. برخی روش‌های سم‌زدایی شامل استفاده از مواد ملین و پاک‌کننده‌های روده برای تمیز کردن روده و افزایش عملکرد آن می‌شوند.
 • ورزش کردن به صورت منظم. فعالیت‌های ورزشی بهبود گردش خون و تخلیه مواد سمی از بدن را تسهیل می‌کنند.
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده. در این روش، این مواد معروف به اثرات ضار بر سلامت بدن، از رژیم غذاییشایع‌ترین روش‌های سم‌زدایی شامل روش‌های متعددی می‌باشند. این روش‌ها می‌توانند از روزه‌داری کامل تا تغییرات ساده در رژیم غذایی شامل شوند. بیشتر رژیم‌های سم‌زدایی حداقل یکی از روش‌های زیر را شامل می‌شوند:
 • روزه گرفتن به مدت ۱ تا ۳ روز؛
 • مصرف آبمیوه و سبزیجات تازه، اسموتی، آب و چای؛
 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو؛
 • حذف غذاهای حاوی مقدار زیادی فلزات سنگین، آلاینده و آلرژن؛
 • مصرف مکمل‌ها؛
 • پرهیز از غذاهای حساسیت‌زا؛
 • استفاده از ملین‌ها و پاک‌کننده‌های روده؛
 • ورزش منظم؛
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده.
بیشتر بخوانید  نقش انسولین در رشد عضلات و چاقی

به هر حال، لازم به ذکر است که تحقیقات کمی درباره رژیم‌های سم‌زدایی صورت گرفته است و اطلاعات موجود نیز محدود است. همچنین، مهمترین نکته آن است که بهترین روش برای رسیدن به لاغری پایدار و سالم، کاهش وزن به طور آهسته و پیوسته است.

روش‌های مختلف برای سم‌زدایی وجود دارند

رژیم‌های سم‌زدایی متفاوت در شدت و مدت زمان متفاوتی انجام می‌شوند. برای مثال، رژیم سم‌زدایی با چای از ترکیب چندین نوع چای تشکیل شده است که ادعا می‌شود به دفع سموم بدن کمک می‌کند. اما هنوز تأیید علمی برای اثر سم‌زدایی چای وجود ندارد. رژیم سم‌زدایی سه روزه نیز شامل استفاده از چای و اسموتی است، به علاوه میوه‌ها و سبزیجاتی که آنتی‌اکسیدان زیادی دارند. این رژیم به دلیل حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی، به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

روش سم‌زدایی به مدت ۵ روز نیز وجود دارد

در این رژیم، افراد در ابتدا قند را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند و مصرف میوه و سبزیجات را افزایش می‌دهند. پس از هر وعده غذایی، توصیه می‌شود به مدت ۷ دقیقه پیاده‌روی کنند. در روزهای پایانی این رژیم، تنها با مصرف اسموتی، کالری را تأمین کرده و گوشت را از رژیم لاغری خود حذف می‌کنند.

رژیم سم‌زدایی به مدت ۱۰ روز نیز ادعا می‌کند که بدن را از حالت استپ وزنی خارج می‌کند. استپ وزن زمانی رخ می‌دهد که پس از یک ماه از وزن‌کاهی، وزن شما ثابت بماند و هیچ تغییری نکند. افرادی که از این رژیم استفاده می‌کنند، در هفته‌های ابتدایی از کاهش وزن خود راضی هستند، اما یاد می‌گیرند که بیشترین قسمت از این کاهش وزن، مربوط به از دست دادن آب بدن و ذخایر کربوهیدرات است.

بیشتر بخوانید  راهکارهایی برای تعهد در رژیم غذایی

روش سم‌زدایی یک هفته‌ای با استفاده از اسموتی وجود دارد. در طول این هفته، تنها غذایی که افراد باید مصرف کنند، اسموتی است. ادعای این رژیم سم‌زدایی کامل بدن است. با این حال، هر کسی تمایلی به دنبال کردن این رژیم ندارد. بنابراین، اگر شما علاقه‌مند به انجام این کار هستید، حتماً قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهایی که به عنوان سم‌زدا شناخته می‌شوند،

 • شامل میوه‌ها و سبزیجات هستند. میوه‌ها سرشار از آب، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد مغذی، فیبر و ویتامین‌های مهم هستند و به همین دلیل، ادعا می‌شود که بدن را از سموم پاک می‌کنند. علاوه بر این، هضم میوه‌ها آسان است. سبزیجاتی با رنگ سبز تیره مانند کلم، اسفناج و سایر سبزیجات برگ‌دار ارگانیک، باعث سم‌زدایی دستگاه گوارش می‌شوند. مصرف مرکبات مانند لیمو ترش، پرتقال و لیمو نیز سبب پاک شدن بدن از سموم می‌شود و فرآیندهای آنزیمی در دستگاه گوارش را تقویت می‌کند. آب لیمو ترش نیز به کبد و کلیه در فرآیند سم‌زدایی کمک می‌کند. برای افزایش فرآیند سم‌زدایی، می‌توانید هر روز با نوشیدن یک لیوان آب گرم و لیمو ترش روز خود را شروع کنید.
 • سیر یکی از بهترین غذاهای سم‌زدایی است. مصرف سیر باعث تحریک کبد برای تولید آنزیم‌های سم‌زدا می‌شود که در پاکسازی دستگاه گوارش کمک می‌کنند. سیر را می‌توان به راحتی در بسیاری از غذاها استفاده کرد.
 • بروکلی جوانه‌دار نیز یکی از مواد غذایی سم‌زدا است. بروکلی حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است که توانایی تحریک آنزیم‌های سم‌زدا را در سلول‌ها دارد. علاوه بر این، جوانه بروکلی خود نیز خواص بسیاری دارد.
 • چای سبز نیز دارای خواص سم‌زدایی است. این نوع چای حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی است و ادعا می‌شود که با محتوای آب خود، سموم را از بدن دفع می‌کند. همچنین، چای سبز دارای یک آنتی‌اکسیدان ویژه به نام کاتچین است که بهبود فعالیت کبد را تسهیل می‌کند.
 • سبزیجات خام یکی از غذاهای سم‌زدایی بسیار مفید هستند. آب سبزیجات و خود سبزیجات در پاکسازی بدن از سموم کمک می‌کنند. پیاز، هویج، کنگرفرنگی، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، کلم بروکلی، سیر، تربچه، چغندر، زردچوبه و پونه کوهی از جمله سبزیجاتی هستند که حاوی مواد مغذی فوق‌العاده‌ای برای بدن هستند. ترکیب این مواد به کبد کمک می‌کند تا در فرآیند سم‌زدایی، سموم را به راحتی از بین ببرد. سبزیجات به طور طبیعی حاوی گوگرد و گلوتاتیون می‌باشند که به کبد کمک می‌کنند تا مواد شیمیایی مضر را از بین ببرد.
 • در رژیم غذایی خود، بهتر است از آجیل‌ها و دانه‌هایی استفاده کنید که به سهولت هضم می‌شوند. بذر کتان، تخم کدو، بادام، گردو، شاهدانه، کنجد، بذر چیا و دانه آفتابگردان انتخاب‌های مناسبی هستند. در فرآیند سم‌زدایی، بهتر است از مصرف کره بادام زمینی که دارای قند اضافه است، پرهیز کنید.
 • روغن‌های حاوی امگا ۳ نیز در فرآیند سم‌زدایی بسیار مفید هستند. از روغن شاهدانه، روغن آووکادو، روغن زیتون یا روغن بذر کتان استفاده کنید تا دیواره‌های روده را بهبود بخشید. این کار به کاهش جذب مواد سمی توسط روغن کمک می‌کند و در نتیجه، مواد سمی از بدن دفع می‌شوند.
بیشتر بخوانید  اشتباهات رایج بانوان در چربی سوزی و کاهش وزن

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *