ورزش بروز
0

بررسی نتایج تحقیقات اثرات مثبت ورزش بسکتبال بر رشد قد

istockphoto 1254565557 612x612 1 بررسی نتایج تحقیقات اثرات مثبت ورزش بسکتبال بر رشد قد
بازدید 233

تاثیرات و فواید بسکتبال برای افزایش قد

هنگامی که بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال را در تلویزیون تماشا می‌کنیم، اغلب تعجب می‌کنیم که چگونه آنها اینقدر قد بلند دارند. آیا این ویژگی به دلیل ژنتیک آنهاست یا ورزش بسکتبال واقعاً تأثیر مثبتی در افزایش قد دارد؟ بسیاری از افراد معتقدند که قد بازیکنان بسکتبال به نوعی به ورزشی که انجام می‌دهند، مرتبط است. آیا واقعاً می‌توان با بازی بسکتبال قد خود را افزایش داد یا برای موفقیت در این ورزش، نیاز به قد بلند داریم؟

دو دلیل اصلی برای این باور مردم وجود دارد:

دلیل ۱: برخی ادعا می‌کنند که پرش‌های مکرر در بازی بسکتبال منجر به افزایش جریان الکتریکی بدن به سمت مغز می‌شود. این اندکشته باعث تحریک هورمون رشد می‌شود و در نتیجه منجر به افزایش قد می‌شود.

دلیل ۲: صفحات رشد در ستون فقرات و پاهای ما وجود دارند. هنگامی که پس از پرتاب بدن خود به هوا روی زمین فرود می‌آیید، در این مرحله رشد، جریان خون به صفحات رشد به شدت افزایش می‌یابد. این امر می‌تواند منجر به افزایش قد شود.

با این حال، باید توجه داشت که افزایش قد یک فرآیند پیچیده است و تنها با بازی بسکتبال به تنهایی انجام نمی‌شود. عوامل دیگری نیز در افزایش قد مؤثر هستند، مانند ژنتیک، تغذیه، خواب کافی و عوامل محیطی. برای دستیابی به افزایش قد مطلوب، بهتر است با توجه به تمامی این عوامل ورزش بسکتبال را به عنوان یکی از فاکتورهای ممکن در افزایش قد در نظر بگیریم.

تأثیرات بسکتبال بر رشد قد و سطح هورمون رشد

یکی از دلایل دیگری که افراد معتقدند بازی بسکتبال می‌تواند به افزایش قد کمک کند، مربوط به سطح هورمون رشد (HGH) است. آنها ادعا می‌کنند که اگر سطح قابل توجهی از HGH در بدن ما وجود داشته باشد، احتمال افزایش قد وجود دارد و با بازی بسکتبال، سطح HGH نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بین رشد قد انسان و بازی بسکتبال رابطه‌ای وجود دارد. این مطالعات نشان می‌دهند که حرکات مرتبط با بازی بسکتبال، به خصوص در دوران نوجوانی و طول سال‌های رشد، ممکن است بر رشد قد تأثیرگذار باشند، علی‌رغم اینکه ژنتیک به تنهایی عامل تعیین‌کننده قد نیست.

به گفته دانشمندان، با پرش به سمت بالا و انجام جهش‌های بلند در حین بازی بسکتبال، جریان بدن به سمت مغز افزایش می‌یابد. این امر منجر به ترشح هورمون رشد در بدن می‌شود و در نتیجه باعث افزایش قد می‌گردد. سطوح بالای هورمون رشد در مردان و زنان می‌تواند باعث افزایش سریع قد شود. از طریق افزایش سطح هورمون رشد، بازیکنان بسکتبال می‌توانند در طول سال‌های رشد به سرعت بیشتری قد بلندتری بیافزایند و در نهایت به قد تعیین‌شده ژنتیکی خود برسند یا حتی از آن فراتر روند.

تأثیر بازی بسکتبال بر رشد قد و افزایش عملکرد بدن

همچنین، بازی بسکتبال شامل دویدن، پریدن، پرتاب و دریبل‌زنی است که همگی به افزایش رشد قد کمک می‌کنند. به عنوان مثال، دویدن باعث ترشح بیشتر هورمون رشد در بدن می‌شود، پریدن باعث تقویت عملکرد جریان خون به صفحات رشد می‌شود و پرتاب و دریبل‌زدن، به عنوان حرکات کششی، به افزایش قد کمک می‌کنند. در واقع، دستها و ستون فقرات شما و تمام حرکاتی که در حین بازی بسکتبال انجام می‌دهید، به رشد قد کمک می‌کنند و این نیز به عنوان پاسخی به این سوال است که چرا بسیاری از ستارگان NBA در دوران دبیرستان جهش‌های رشد قابل توجهی دارند. به طوری که برخی از آنها ممکن است در یک تابستان با بازی بسکتبال 8 اینچ بلندتر شوند.

بیشتر بخوانید  مشخصات ارتفاع و اندازه تور والیبال برای آقایان و بانوان در FIVB

با این حال، داشتن قد بلند به معنای داشتن برتری در بازی نسبت به رقباست. هر چه بازیکن بلندتر باشد، پرتاب توپ به سمت سبد بسکتبال بهتر خواهد بود. به همین دلیل، بیشتر تیم‌های بسکتبال تمایل دارند فقط بازیکنان بلند قد را جذب کنند، مگر اینکه استعداد خاصی داشته باشند.

بررسی نقش بازی بسکتبال در افزایش قد

تا به امروز، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بازی بسکتبال یا هر نوع ورزش دیگری، نقش مهمی در افزایش حداکثر قد افراد ایفا می‌کند. حداکثر قد بالقوه هر فرد در اصل توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود و عوامل محیطی مانند تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی، نقشی ثانویه در تقریب به پتانسیل قد ژنتیکی فرد دارند.

ورزش بسکتبال یک رشته فعالیتی است که تحقیقات زیادی درباره تأثیرات آن بر پارامترهای فیزیکی انجام شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه بر اثر 10 هفته تمرین بسکتبال بر ویژگی‌های تن سنجی و فیزیولوژیکی در جوانان تمرکز کرده است. این مطالعه بهبودهایی در توده بدن بدون چربی، ارتفاع پرش، قدرت گرفتن و سایر عملکردهای ورزشی را مشاهده کرده است. همچنین، تحقیقات بر روی بزرگسالان نشان داده است که بازی بسکتبال به عنوان یک ورزش تفریحی می‌تواند بهبودهایی در شاخص‌های سلامتی مختلف مانند فشار خون و درصد چربی بدن را پس از چند ماه فعالیت بهبود بخشد.

تأثیر ورزش بسکتبال بر رشد قد در چه سنی قابل مشاهده است؟

در هنگام ورود به دوران نوجوانی و بلوغ، رشد قد کودک به سرعت بیشینه خود را در دو سال آینده خواهد داشت. دوره بلوغ برای بیشتر نوجوانان معمولاً بین دو تا پنج سال به طول می‌انجامد. اما اگر صفحات رشد شما هنوز بسته نشده باشند، فرصت خوبی برای رشد قد طبیعی وجود دارد.

بازی بسکتبال به صورت منظم در طول دوران رشد، به ویژه در دوره بلوغ، می‌تواند رشد و استحکام استخوان‌ها را افزایش دهد و در نتیجه رشد قد ژنتیکی را تسریع کند. بهتر است بازی بسکتبال را با تمرینات کششی ترکیب کنید تا سلامت و انعطاف پذیری عضلات خود را بهبود بخشید.

بیشتر بخوانید  راهکارهایی برای افتادگی و چربی‌های پشت بازو؟

همچنین، نیاز است که به نحو مناسبی به غذایی که روزانه مصرف می‌کنید توجه کنید، زیرا تغذیه قوی‌ترین عامل خارجی است که بر قد شما تأثیر می‌گذارد. به عبارت دیگر، اگر به جای رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل، به غذاهای ناسالم بسیار وابسته باشید، نمی‌توانید به کامل‌ترین پتانسیل قد خود برسید. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که بدن شما مواد مغذی ضروری برای رشد با سرعت مطلوب و دستیابی به ارتفاع ژنتیکی پیش‌تعیین شده خود را دریافت می‌کند.

علاوه بر تغذیه، خواب نیز در دوران رشد بسیار حائز اهمیت است. خواب مناسب کمک می‌کند تا هورمون رشد، که مسئول رشد قد است، بهبود یابد. بنابراین، باید حداقل 8 ساعت در روز خواب کافی داشته باشید و تلاش کنید از بیداری در طول شب خودداری کنید. داشتن یک سبک زندگی سالم به شما کمک می‌کند تا چند سانتیمتر بیشتر به قد خود اضافه کنید.

تا چه حد بسکتبال بر رشد قد تأثیر دارد؟

علاوه بر لذت بردن از پرتاب‌ها و بازی‌های هیجان‌انگیز، بسکتبال به دلیل تأثیر قابل توجهی که بر جهش رشد برخی از بهترین بازیکنان مشهور دارد، مشهور است. در واقع، بسیاری از بازیکنان بسکتبال پس از تجربه بازی در یک دوره زمانی، جهش رشد قابل توجهی در دوران نوجوانی تجربه می‌کنند که این اتفاق می‌تواند آنها را به تیم‌های بسکتبال مشهور برساند. باشگاه شدن یک بازیکن بسکتبال حرفه‌ای روز به روز دشوارتر می‌شود، زیرا برای حفظ جایگاه حرفه‌ای بسکتبالیست، نیازمند قد بلند و ورزشکار با قدرت بدنی بالا است. بنابراین، بدون داشتن قد بالا در این بازی، نمی‌توانید بدون رقابت با بازیکنان قد بلند در این رشته موفق شوید.

افراد با قد بلند در هر زمان و مکان می‌توانند توپ را به سمت سبد بسکتبال پرتاب کنند. هنگامی که در مورد دانک، ریباند و دفاع صحبت می‌شود، مزیت قد بلند واضح می‌شود. بنابراین، فرصت تبدیل شدن این افراد به سوپراستارهای بسکتبال بیشتر است. بازیکنان کوتاه قد باید استعدادهای منحصر به فردی مانند شوت زدن، پاس دادن به هم‌تیمی‌ها یا دفاع محکم را در اختیار داشته باشند.

با توجه به اینکه بسکتبال شامل تمرینات قلبی عروقی و حرکات پلایومتریک و انفجاری مانند پریدن و پاس دادن است، بازی بسکتبال از چند جهت به بهبود سلامت کمک می‌کند. در واقع، بسکتبال به غیر از افزایش قد، فواید ذهنی، جسمی و اجتماعی پایداری را داراست که به ساختن یک زندگی سالم و شاد کمک می‌کند.

 1. افزایش حداکثر جذب اکسیژن و تقویت سلامت قلب و عروق: بسکتبال مانند سایر تمرینات هوازی، نیازمند فعالیت شدید قلبی است که باعث پمپاژ قلب شما می‌شود و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
 2. سوزاندن چربی: بازی بسکتبال به بهبود توده بدن بدون چربی کمک می‌کند و با کاهش درصد چربی، عضلات را در فرم کلی بدن تقویت می‌کند.
 3. سوزاندن کالری: حرکات مختلف در بازی بسکتبال می‌توانند کالری زیادی را برای بازیکنان سوزانده و به طور موثر از افزایش وزن جلوگیری کنند و آمادگی بازیکنان را کنترل می‌کنند.
 4. تقویت سیستم ایمنی: بازی بسکتبال به تقویت سیستم دفاعی داخلی بدن کمک می‌کند. داشتن یک سیستم ایمنی سالم و قوی می‌تواند بدن ما را در برابر سموم، باکتری‌ها و ویروس‌ها محافظت کند.
 5. توسعه و تقویت استحکام استخوان و عضلات: بازی بسکتبال به کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی کمک می‌کند. علاوه بر این، این ورزش به جذب مواد معدنی در استخوان‌ها کمک می‌کند و آنها را قوی‌تر می‌کند. علاوه بر این، بسکتبال ماهیچه‌های مربوطه را تحریک کرده و به طور قابل توجهی آنها را تقویت می‌کند.
 6. بهبود سلامت روان: بازی بسکتبال باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس کلی بازیکن می‌شود. مهارت‌هایی که در بازی به دست می‌آید، تمرکز و انضباط شخصی را بهبود می‌بخشد، به ویژه هنگام تمرین و بازی در تیم و با مربی.
 7. ایجاد فرصت‌های اجتماعی: بازی بسکتبال که یک ورزش گروهی است، می‌تواند فرصت‌های دوستی و ارتباطات پایدار را به ارمغان آورد. تیم شما می‌تواند در نهایت به شما به عنوان یک حامی اصلی کمک کند، اگرچه رقابت سختی نیز وجود دارد.
بیشتر بخوانید  ابعاد و مساحت زمین والیبال | اندازه‌های طول، عرض و ابعاد زمین والیبال چقدر است؟

رشد قد و تاثیر آن بر طول استخوان‌ها از طریق فرآیند رشد طولی استخوان‌ها رخ می‌دهد، که اصلی‌ترین زمان این فرآیند دوران کودکی و نوجوانی است. در صفحات رشد اپی‌فیزیال که ساختارهای غضروفی هستند، کشیدگی استخوان اتفاق می‌افتد. افزایش قد در درجه اول در دوران نوزادی و سپس در طول جهش رشد بلوغ رخ می‌دهد. با پایان دوران نوجوانی و شروع بزرگسالی، رشد طولی استخوان‌ها متوقف می‌شود. مهم است به‌یاد داشت که افزایش عرض و تراکم استخوان‌ها از طریق برنامه‌ی ورزشی و تغذیه مناسب پس از دوران نوجوانی همچنان امکان‌پذیر است. بهبود تراکم استخوان برای حفظ سلامتی، قدرت و طول عمر مفید مفید است، اما تأثیر اصلی بر قد کلی شما ندارد.

ساختار ژنتیکی فرد تعیین‌کننده اصلی قد اوست، نه بسکتبال! تحقیقات گسترده در زمینه قد نشان می‌دهد که ژنتیک بین 60 تا 95 درصد نقشی در حداکثر قد بزرگسالان ایفا می‌کند. تغذیه مناسب در دوران کودکی و نوجوانی نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارد. تأمین تغذیه کافی اطمینان می‌دهد که فرد به پتانسیل ژنتیکی کامل خود برسد.

از آنجایی که بسکتبال نیازمند بازیکنانی است که بتوانند بالاتر از یکدیگر بپرند، به گلزنی، مهار و بازیابی توپ بپردازند، بازیکنانی با قد بلند مزیتی واضح دارند. امکان پرش برتر بازیکنان با قد بلند به حداکثر قد خود را دارد. یک مطالعه آماری در سال 2020 بر روی بازیکنان حرفه‌ای بسکتبال نشان داد که تیم‌هایی با میانگین قد بازیکنان بیشتر به طور مداوم عملکرد بهتری داشتند نسبت به تیم‌هایی با میانگین قد کوتاه‌تر.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *